Blok týždna: Štrk (Gravel)

Pri ťažbe v podzemí existuje „blok“ , na ktorý určite nechcete naraziť a tým blokom je láva. Existuje však aj druhý blok, ktorý podľa redakcie Mojangu skončil v priečke nežiaducich blokov pri ťažbe na druhom mieste. Je ním „štrk„. U veľkej časti hráčov známy ako „Gravel„.

Zdroj: Minecraft.nett

Redakčná vsuvka: Veľké množstvo hráčov, ktorí majú hru v anglickom jazyku, vyslovuje meno tohto bloku nesprávne. Vyslovujú ho ako „Gravel“, čiže „čítam, čo vidím“, avšak správne by sa to malo vyslovovať ako „Grejvl“. (u veľa ľudí som sa s tým stretol .:pozn. redakcie)

Štrk sa s tal súčasťou Minecraft hry v roku 2009. V tej dobe boli pridané aj iné základné bloky ako piesok, uhlie alebo stromy. Avšak narozdiel o týchto blokov sa väčšinou vyskytoval v malom množstve na plážach, pri jazierkach s vodou a ako nežiadúci aspekt v podzemí, ktorý mnoho-krát znepríjemňoval a znepríjemňuje kopanie.

Redakčná vsuvka: Skúšali ste si niekedy spočítať koľkokrát ste si v hotbare, keď ste pri kopaní narazili na štrk, ktorý vám zavalil cestu, nastavili lopatu a použili ju? Odpoviem vám. Veľmi málo. Veľa hráčov použije rovno krompáč. Skúste si niekedy všimnúť túto maličkosť. 🙂

Ak z nejakého dôvodu potrebujete väčšie množstvo štrku, tak máte v podstate niekoľko možností. Prvou je vyhľadať biom „Extreme Hills M“, kde sa tento blok nachádza v podobe kopcov a rôznych ložísk, ktoré su z neho vytvorené. Druhou možnosťou je navštíviť Peklo (Nether), kde sa štrk nachádza v ložiskách a to vo výškach medzi 63 – 65 levelom. No a poslednou a myslím, že najefektívnejšou cestou ako získať štrk, samozrejme ak máte na to výbavu, je dno oceánov. Dno oceánov je totižto tvorené prevažne z Gravelu. Avšak, aby ste mohli túto variantu využiť bez nejakých komplikácií oplatí sa mať na brnení rôzne kúzla ako „Respiration“ a „Aqua Affinity“ na helme. Určite nezaškodí ani „Deep Strider“ na topánkach pre rýchlejší pohyb pod vodou.

zdroj: minecraft.gamepedia.com

Gravel patrí medzi takzvané padavé bloky, na ktoré pôsobí gravitácia. Podobne ako piesok alebo nákova spadne dole ak pod ním nieje žiadny pevný blok. Ak tento blok spadne na tzv. „non-solid“ blok, medzi ktoré radíme napríklad polbloky, koľajnice alebo fakle , tak sa zmení na ITEM a je možné ho vziať do inventára,(pozn.red.: Poznáme ako zakázaný spôsob ťaženia v serverových baniach.) Platí tiež rovnaké pravidlo ako pri piesku, že ak štrk spadne na blok lávy, alebo vody, tak ho zavalí a voda, či láva zmizne.

Nesmieme zabudnúť samozrejme aj na využitie štrku v hre. Pri ťažení štrku môže spadnúť aj Pazúrik (Flint) , ktorý sa využíva na vyrobenie zapaľovača, či šípov. Tento fakt sa dá ovplyvniť aj kúzlom na nástrojoch.

 

„Nemám väčšiu zlosť , než keď si vezmem omylom lopatu s Fortune III. na kopanie štrku!“

 

No samozrejme betón. Na ten nesmieme zabudnúť. Jeho neoddeliteľnou zložkou je práve spomínaný štrk.

Štrk. Blok ktorý prináša slasti, ale aj strasti. Dekoratívny blok s bohatou históriou v hre.

 

„Dúfam, že sa vám článok páčil. Ak sa chcete so mnou stretnúť naživo stačí navštíviť môj Twitch kanál a prísť na stream. “ – mamoki

Zdroj: minecraft.net

 

2 komentáre

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *